Regenerace pleti po létě

Období začínajícího podzimu je přechodem z horkého léta do chladné zimy. Naše pleť potřebuje zároveň opečovat po intenzivním slunečním období i připravit na chladnou zimu. Nechte se inspirovat jaké rostlinné i éterické oleje jsou teď nejužitečnější, zkuste si namíchat jednoduchou pleťovou masku, rozmazlete exponovaná chodidla peelingem a masáží a hydratujte pokožku květovými vodami.

Přírodní péče o pleť

Autorka textu: Kateřina Polívková

Hydratace? Hydroláty

Z velké nabídky jsme vybraly pět oblíbených hydrolátů se skvělými účinky právě pro čas začínajícího podzimu. Hydroláty určitě můžete i kombinovat, ideální je otestovat jejich účinky přímo na vlastní pleť a vybrat optimální směs, tu si pak namíchat do zvláštní lahvičky s rozprašovačem. Například hydrolát z cistu má dost výraznou vůni, která nemusí každému vyhovovat, ale dá se smíchat například s hydroláty z růže či geránia, získáte tak krásně vonící a dobře hydratující prostředek se skvělými účinky na pleť.

Hydrolát z cistu je skvělý pro regeneraci pleti, vhodný pro pleť podrážděnou i problematickou, podporuje její pevnost a pružnost.

Hydrolát z lípy harmonizuje psychiku a pomáhá lepšímu spaní, pro pleť je vhodný jako tonikum citlivé, jemné, sušší pleti.

Hydrolát z geránia pomáhá zlepšit psychiku rozhozenou hormony, výborné tonikum pro suchou, mastnou i problematickou pleť

Hydrolát neroli z pomerančových květů vůní připomene ty nejhezčí zážitky z léta a hodí nás do klidu, mírní nervové tenze, v péči o pleť zlepšuje stav pokožky suché, citlivé, zralé i smíšené. 

Hydrolát z růže využijete hlavně k posílení ženské pohody a sebelásky, působí na pleť citlivou, zarudlou či podrážděnou, například alergickou reakcí nebo sluncem. 

Tvorba pleťového oleje

Výživa i regenerace? Rostlinné oleje

Pokud naše pokožka po létě potřebuje vyživit, sáhněte po některém z doporučených rostlinných olejů. Optimálně vždy fungují v kombinacích, proto se tak často prostředky přírodní kosmetiky míchají z více druhů ve vhodném poměru. Doporučuje se 60 až 90% základních olejů doplnit oleji doplňkovými.

Jako základní olej se hodí:

Jojobový – jako univerzální pro všechny typy pokožky

Hroznový – pro mastnější či problematickou pokožku

Mandlový nebo meruňkový – pro normální pokožku

Makadamiový nebo arganový – pro sušší či zralou pokožku

Jako doplňkové oleje doporučujeme:

Olej z granátového jablka – pro zralou, citlivou, suchou a zatěžovanou pleť, jde o velmi výrazný olej, který působí dostatečně v 10% koncentraci, rychle se kazí.

Pupalkový olej – pro sušší, problematickou pokožku, která trpí hormonálními výkyvy.

Avokádový olej – pro suchou, citlivou, podrážděnou pokožku, která trpí po vystavení slunci, znatelně podpoří její regeneraci.

Baobabový olej – pro suchou, citlivou, zralou pokožku, kterou velmi dobře vyživí a zároveň se rychle vstřebává.

Moringový olej – pro regeneraci a ochranu zralé pokožky.

Pokud rádi testujete nové zajímavé věci, vyzkoušejte olej z černého rybízu, má vlastnosti podobné pupalkovému a obsahuje větší množství prospěšného vitaminu E.

Online kurz Rostlinne oleje

Jednoduchá pleťová wellness maska

Do čisté misky nasypejte dvě až tři polévkové lžíce jílu k tomu určeného (vyberte dle typu pleti zelený, bílý, růžový, modrý, marocký), rozmíchejte na hustou kašičku s oblíbeným hydrolátem, pro lepší výživu přidejte trochu rostlinných olejů. Směs naneste na obličej a dekolt a nechte přibližně patnáct minut působit, pak dobře smyjte a pokožku ošetřete. 

TIP: U zeleného jílu doporučujeme při prvním použití jen tenkou vrstvu a nechat ji na pokožce působit jen do zaschnutí (to je pár minut). Má velmi silné účinky a pokožka může výrazně zarudnout. 

pletova_maska-ze-zeleneho-jilu

Jemná olejová masáž vlasové pokožky

K péči o vlasy i vlasovou pokožku se skvěle hodí málo známý brokolicový olej. Na suché třepící se konečky vlasů se doporučuje olej z pšeničných klíčků. Oba lze výborně zkombinovat s univerzálním kokosovým olejem. Vlasový balzám si připravte předem, na 10ml mastných olejů lze přidat 3 kapky éterických olejů (cedr, rozmarýn pro růst, pačuli pro regeneraci, levanduli pro zklidnění). Éterické oleje můžete pořídit i na našem e-shopu.

Několik kapek hotového balzámu jemně vmasírujte mezi vlasy do vlasové pokožky, pokud se obáváte mastných vlasů, udělejte to přibližně půl hodiny před mytím vlasů nebo na noc. Ze zkušenosti ale vím, že malé množství použitého a dobře vmasírovaného balzámu se na vlasech skoro neprojeví a pokožce velmi prospěje.

Na konečky vlasů aplikujte pár kapek balzámu po umytí, stačí dobře vetřít, promnout a nechat uschnout.

balzam_na_nohy

Péče o chodidla

Vezměte si do vany misku hrubozrnné soli a chodidla solí opeelingujte. Nejlepší je poté kůži na chodidlech promazat a promasírovat, ošetříte tak nejen samotnou kůži, ale zároveň i množství reflexních bodů, které se na nohách nachází. 

Jednoduchý balzám na nohy vyrobíte smícháním 40g bambuckého másla, 40g rostlinného oleje (jojobový, slunečnicový) a 20g kakaového másla nebo kokosového oleje, ingredience rozpusťte ve vodní lázni mírné teploty, nalijte do nádoby a nechte několik hodin ztuhnout v ledničce. Máte-li to rádi voňavé, přidejte do chladnoucího balzámu ještě éterické oleje, výborná kombinace na chodidla je uzemňující pačuli s radostným pomerančem, celkem 15 až 20 kapek na 100g mastného základu.

>>DOPORUČUJEME I UHLIČITÉ KOUPELE, KTERÉ ZVÝŠÍ PROKRVENÍ A OKYSLIČENÍ CHODIDEL<<

Příprava na zimu? Podpora imunity

Skvělý tip pro podporu zdravého fungování celého těla je zařadit do jídelníčku velmi kvalitní za studena lisované rostlinné oleje. Ověřená a fungující kombinace je olej konopný spolu se lněným nebo slunečnicovým. Trpíte-li na alergie nebo máte-li slabší imunitu, přidejte olej z černuchy seté, na harmonizaci hormonálního systému skvěle působí olej pupalkový, trápí-li vás lámavé nehty nebo zhoršená kvalita vlasů, tak sáhněte po oleji dýňovém.

 

Inspiraci najdete i v našem článku Regenerace pleti po zimě.

 

Použité zdroje:

BRAUNSCHWEIG, Ruth von. Rostlinné oleje a tuky: účinní pomocníci v péči o zdraví a pleť. Přeložil Ruth J. WEINIGER. [Praha]: One Woman Press, 2022. ISBN 978-80-86356-62-4.

Skripta kurzů o rostlinných olejích

https://www.aroma-atelier.cz/