Růže krášlící i konejšivá
Máme pro vás článek o královně květin. O rostlině, která je spjata s mateřstvím. Alespoň ve světě aromaterapie. O růži. Její silná vůně v sobě nese všechny mateřské kvality - něhu, lásku, otevřené srdce i sílu. Využijte její vlastnosti ve vašich luxusních receptech! Neděste se vysoké ceny, s růží se vyplatí šetřit!
Autorka textu: Kateřina Polívková
Čas růží právě nadešel. Zastavte se u růžového keře, chvilku pozorujte přenádherné květy a nechte se okouzlit jejich nenapodobitelnou krásou. V aromaterapii i fytoterapii má růže antibakteriální, antidepresivní, protizánětlivé, adstringentní, hojivé, uklidňující i posilující působení. Zklidňuje a zlepšuje trávení, podporuje tvorbu žluči, pomáhá při problematické menstruaci, neplodnosti a ztrátě libida. Staří Římané ji zase s oblibou užívali, když je trápila kocovina.
Růže krášlící - tři praktické tipy pro každý den
„Každá růže, naplněná intenzivní vůní, vypráví ona růže, tajemství Všeho.“ Rúmí
Jestli vás děsí vysoká cena růžového oleje, tak vás uklidníme. Jeho koupě se mimořádně vyplatí. Běžně se tento exkluzivní éterický olej prodává v balení 1ml, vám díky našim radám může toto mini balení vydržet i několik let. Ne, není to kouzlo, je to jen využití dobrého ředění při udržení dostatečné koncentrace. Cena 1ml pravého destilovaného růžového oleje se pohybuje podle druhu a dodavatele v rozmezí cca od 700.- do 1.500,-. My nabízíme krásné růžové oleje Essentia Nobilis:
1. RŮŽOVÝ TIP: Vytvořte si vlastní základní růžový olejíček
Pořiďte si tento luxusní kouzelný voňavý mililitr, k tomu skleněné lahvičky s kapátkem o objemu 10ml a základní rostlinný olej bez vůně, nejlepší jsou jojobový nebo frakcionovaný kokosový. Do skleněné lahvičky nakapejte 3 až 5 kapek éterického oleje z růže a přidejte základní olej, dobře protřepejte, zavřete a nechte odležet, každý den olejíček protřepejte. Po několika týdnech se růže rozleží a olej bude krásně a intenzivně vonět. Tento naředěný základ se dá použít jako olejový parfém, přísada do aromaterapeutických kompozicí nebo do pleťových a tělových olejů.
Jediná kapička oleje s vůní růže rozetřená na pokožce vydává krásnou a intenzivní růžovou vůni a je doslova balzámem.
Aromaterapeutické účinky růže:
- Pomáhá zvládnout bolest, šok, trauma
- Je emoční podporou při výkyvech psychiky a v náročných životních obdobích
- Dodává sebejistotu a schopnost mít se rád
- Zlepšuje stavy úzkosti a špatný spánek
- Funguje i u dětí
2. RŮŽOVÝ TIP: Poklad z růže šípkové
Je to výjimečný a luxusní rostlinný olej hlavně pro své výborné účinky proti vráskám a jizvám, i těm starším zatvrdlým. Při pravidelném používání delší dobu se zjizvený povrch kůže výrazně vyhlazuje, chce to jen trochu trpělivosti. Zmírňuje i další projevy stárnutí a pomáhá hydrataci, Doporučuje se též na léčbu dermatitidy, akné nebo ekzémů. Může mít různé odstíny oranžové barvy podle druhu růže, z níž byl získán. Jeho výhodou je, že pro ideální účinek naprosto stačí koncentrace 10%, takže opět před použitím naředit s dalším rostlinným olejem, například jojobovým, meruňkovým, arganovým apod.
Účinky šípkového oleje při péči o pokožku:
- Zjemňuje vrásky
- Hojí jizvy, popáleniny a podporuje zajizvení
- Obsah karotenoidů, vitamínu C, taninů
- Pomáhá suché i mastné, zralé a namáhané pleti
- Sjednocuje tón pokožky
Pleťový luxusní olej pro zralou ženu
Používat nejlépe spolu s růžovým hydrolátem. Květovou vodou nejprve zvlhčíme pokožku obličeje a pak do ní vmasírujeme 4 - 6 kapek luxusního pleťového oleje.
- 10% šípkový olej
- 10% olej z granátového jablka
- 5% opunciový olej
- 30% arganový olej
- 40% jojobový olej
- 5% jojobový olej s růží z prvního odstavce
3. RŮŽOVÝ TIP: Nasušte si vlastní růžovou okrasu
Růžové květy i plody v podobě šípků jsou báječnou čajovou ingrediencí. Šípky zná skoro každý, ale na okvětní růžové plátky se zapomíná. Dají se použít i ty nasbírané a usušené ze šípkových růží. Každá čajová směs s nimi dostane krásu a vznešenost, k tomu jsou i uznávanou fytoterapeutickou složkou, zklidňují nervový systém, podporují trávení, harmonizují hormonální systém, mají jemné antibakteriální působení.
Královské je spojení sušených okvětních plátků růže s bazalkou tulsi. Tento základní bylinkový čaj známý i z ajurvédy si můžete doplnit podle potřeby, na zklidnění třeba meduňkou nebo konopím, na povzbuzení zeleným čajem, zázvorem nebo mátou.
A šípky? Zkuste třeba čaj podle naší lektorky Veroniky Němcové, který zkracuje dobu nachlazení, pijte denně 2 až 3 šálky. Na jeden šálek čaje potřebujete:
- 2 sušené šípky (i s jadérky)
- 1 lžíce lipových květů
- 200ml vody
- Nechat krátce povařit, zakrýt a louhovat pod pokličkou
- Po vychladnutí můžeme přidat ještě půlku štamprle citronové šťávy
Zdroje:
- Informace získané studiem Institutu aromaterapie
- Skripta kurzu Rostlinné oleje a maceráty