Zbyněk Mlčoch (Česká republika)

https://www.zbynekmlcoch.cz/

Přednáška: 
Byliny pro psychické neduhy

Lékař Zbyněk Mlčoch ve své přednášce představí léčivé rostliny, které lze doporučit v případě řešení psychických obtíží. Zmíní např. meduňku, kozlík, třezalku, srdečník, měsíček a nebo třeba mučenku. Bude se věnovat tomu, kde rostou, kterou část léčivých rostlin sbírat, jak ji zpracovat a také jak dlouho léčivé rostliny užívat. Také doporučí vhodné kombinace do směsí na nespavost, neklid, úzkosti, hormonální nálady a zmíní rostliny zvyšující odolnost proti stresu. Dotkne se témat, která trápí děti a jejich rodiče: noční pomočování a noční děsy.

Zbyněk Mlčoch...

... je lékař, který se ale už od svých 14 let věnuje s přestávkami léčivým rostlinám. Rád si o nich čte a má knihovnu, která aktuálně čítá kolem 80 knih jen s touto tématikou. Rád o sobě ale říká, že je praktik, protože každý rok už na konci zimy vyráží do přírody a pokukuje, co kde roste. Od března pak prochází louky, mokřady, okolí potoků, lesy a mapuje bylinkový terén.

Byliny suší, dělá z nich tinktury, oleje a v poslední době experimentuje i s mastmi a esenciálními oleji. Aktuálně se snaží postupně poodhalit svět léčivých dřevokazných hub a chtěl by být po vzoru slavného bylináře Pavla Váni časem schopen bylinami pomoci i nemocným zvířatům.

V roce 2015 Zbyněk založil velký bylinkový web www.BylinkyProVsechny.cz, který aktuálně čítá kolem 2500 stránek s již osmimilionovou návštěvností. Jeho web obsahuje nejen účinky českých a cizokrajných rostlin, ale také stovky receptů na jejich zpracování.

Součástí stránek je i poradna, kam přichází každý měsíc zhruba sto dotazů. Se Zbyňkovým portálem dlouhodobě spolupracuje botanička, která pomáhá lidem identifikovat rostliny.

Co se týče činnosti pro zájmovou veřejnost, od minulého roku pořádá bylinkové přednášky. Letos připravuje dva víkendové kurzy s vycházkami do přírody a ochutnáváním bylin z volné přírody.

Sám ale uznává heslo "vím, že nic nevím", a proto chodí na bylinkové přednášky a kurzy svých kolegů, kde se často dozví nové zkušenosti.

Co o sobě říká?

"Mou vášní je být v přírodě s rostlinami, cítit jejich přítomnost a vůni. Léčivky mám v oblibě i protože vím, že opravdu fungují a pomáhají. Jde jen o to, vědět kterou rostlinu vzít a dát nemocnému pacientovi. A v praxi zažívám nejednou okamžiky, kdy si klasická medicína ´láme zuby,´ zatímco byliny jsou schopny často bravurně zabrat a pomoci. Vynikající efekty mají např. v oblasti gynekologie, porodnictví, kožní, srdečně cévních, neurologických a nebo třeba autoimunitních onemocnění.

Lidé mne často chválí, že jim radím a pomáhám, ale podle mého názoru by měli daleko více chválit hlavně rostliny. To ony jsou ten velký zázrak a dar, který máme povětšinou zdarma v naší přírodě. "

Více informací o lektorovi najdete na webu www.zbynekmlcoch.cz