TZ - Aromaterapie a bylinky

Udělejte si v září voňavý výlet do Brna na konferenci a festival Aromaterapie & Bylinky!

V sobotu 15. září se v Brně uskuteční již druhá aromaterapeutická konference pod názvem Aromakonference Brno. Letos představí čtyři hosty: Dr. Petru Ratajc ze Slovinska, Ingrid Kleindienst-John z Rakouska, doc. Stanislava Sekretára ze Slovenska a ing. Helenu Pluháčkovou z místní Mendelovy univerzity. Celý program bude simultánně tlumočen. V neděli na odbornou část programu naváže festival Aromaterapie & Bylinky.

Petra Ratajc je vycházející hvězdou evropské aromaterapie. Tato bioložka, výzkumnice a pedagožka se ve své práci snaží předat odborné informace ze světa aromatických rostlin široké veřejnosti. Proto píše blog The PhytoVolatilome (https://phytovolatilome.com/), kde najdete zajímavé články o biochemii rostlin. Pro brněnské publikum si připraví přednášku zaměřenou na hydroláty a další extrakci rostlin, aby bylo zřejmé, čím se hydroláty liší a proč jsou tak účinné.

Na její vystoupení naváže Rakušanka Ingrid Kleindienst-John (https://kleindienst-john.at/). Tato utorka mnoha knih o aromaterapii je také majitelkou škol Aromaexperten-Institut a KräuterKraftKreis, kde vyučuje aromaterapii a fytoterapii. Ve svém příspěvku na konferenci se s posluchači podělí o praktické recepty a způsoby použití hydrolátů.

V další části programu se od hydrolátů přesuneme k rostlinným olejům. O jejich oxidační stabilitě a o tom, jak prodloužit jejich trvanlivost, pohovoří docent Stanislav Sekretár z bratislavské Státní technické univerzity. Je autorem více než 150 vědeckých publikací a ve své práci se zaměřuje na využití přírodních látek v potravinářství, kosmetice a farmacii.

Své zastoupení bude mít i brněnské univerzitní prostředí. Ing. Helena Pluháčková vystoupí s přednáškou na téma ostropestřec mariánský − nejpěstovanější léčivá rostlina u nás. Účastníci se mohou těšit i na ochutnávky pokrutin[t1] či rostlinného oleje! Práce Heleny Pluháčkové na univerzitě je zaměřena na pěstování léčivých, aromatických a kořeninových rostlin a také na zpracování koření.

Součástí programu bude také bohatý raut, na kterém návštěvníci budou moci ochutnat vegetariánské speciality bistra Prameniště a funkční nápoje a kávu od baristů vystupujících pod značkou Aromatik. I letos organizátoři pro posluchače připraví přehledná skripta, do kterých budou moci doplňovat své poznámky. Simultánní tlumočení programu bude řídit v oboru zkušená tlumočnice Hana Tisserand. Petra Ratajc a Ingrid Kleindienst-John budou hovořit anglicky s tlumočením do češtiny a slovenský příspěvek Stanislava Sekretára i česká přednáška Heleny Pluháčkové budou tlumočeny do angličtiny.

Akce se bude konat v prostorách Sálu Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí v centru Brna.

Vstupenky stojí 1 800 Kč. Prvních 100 zaregistrovaných účastníků dostane vstupenku na nedělní Festival Aromaterapie & Bylinky zdarma! Organizátoři počítají i letos s celodenním programem od 8.30 do 20.00. Registraci je nutné provést předem na webových stránkách konference: www.aromaterapieabylinky.cz. Zde také najdete informace o nedělním festivalu, který i letos ovládne nádherné prostory Otevřené zahrady. Těšit se můžete na aromajarmark, přednášky, workshopy, bylinkovou zónu a aromazónu, ukázky masáží, spoustu dobrých rad od bylinářů a aromaterapeutů a tematický program pro děti. Vstupenky jsou v předprodeji přes službu www.smsticket.cz a vloni byly dva týdny před akcí beznadějně vyprodány.