Rostlinné oleje a maceráty 13.4.2024

Vše o rostlinných olejích pro zdraví i krásu. Zpestřete si jídelníček a naučte se připravovat elixíry pro vaši pokožku. Probereme 30 druhů panenských olejů! 

Dostupnost Volná místa (>5 ks)
2 150 Kč
Rostlinné oleje a maceráty 13.4.2024
filipendula ulmaria 1526400 1280
CELODENNÍ KURZ

Termín: sobota 13. dubna 2024 (10. 00 - 19.00)

Místo: Brno - bude upřesněno 

Lektorka: Kateřina Polívková (Dobré vůně)

Nejobsáhlejší kurz o rostlinných olejích. Seznámíte se s 30 vybranými druhy. Lektorka Kateřina Polívková vám předá svoje zkušenosti s výrobou macerátů z bylin a pryskyřice. Namícháte si dva výrobky na míru: pečující olej pro vaši pokožku a olejový macerát. 

Podrobný popis kurzu: 

Rostlinné nebo také nosné (jak jim říká aromaterapie) oleje jsou jedním z vzácných pokladů přírody. Lidstvo je zná od nepaměti a jsou nepostradatelnou součástí každodenního života – jako potrava, jako kosmetická surovina, ale například také jako zdroj světla. I dnes se používají hojně v mnoha odvětvích!

Jsou oleje velmi dobře známé jako třeba olivový či slunečnicový, oleje speciální svým účinkem jako olej z nimby nebo skočcových semen (ricinový), oleje vzácné, drahé a těžko dostupné jako třeba například kaktusový olej z miniaturních semínek opuncie.

V rámci kurzu se podrobně a na vlastní kůži seznámíte s 30 vybranými druhy – od těch „obyčejných“ po nejluxusnější. Namažete si je, některé ochutnáte a podle vlastní potřeby si z vybraných připravíte osobní pečující olej. V bloku o výrobě olejových macerátů si pak povíme o vhodných rostlinách, používaných olejích, postupech macerace a využití hotových macerátů. Jeden olejový macerát si odnesete s sebou domů.

Macerování v olejích a tucích je pradávný způsob využití léčivých účinků rostlin. Způsoby výroby a použití různých bylinných macerátů jsou popsány ve všech dochovaných zdrojích tradičního léčitelství celého světa. Jejich pozůstatky jsou objevovány a zkoumány archeology. A dodnes
se stále vyrábějí a s úspěchem nám slouží. Třezalkový svatojánský olej zná snad každý, podobně tak téměř univerzální měsíčkovou mast. Můžeme zkusit mnohem širší škálu!

Prakticky maceráty uplatníte nejen ve fytoterapii, ale i v kosmetice, aromaterapii, taky v kuchyni či v péči o domácí zvířata. Možnosti jsou téměř nekonečné. Jejich výroba není nijak složitá. Ale přeci jen jisté zásady a postupy je dobré znát pro ideální účinek, dobrou trvanlivost a kvalitu.

V ceně jsou obsáhlá skripta (50+ stran), materiál na výrobu, obaly.

Vyrobíte si pečující olej pleťový (20ml) nebo tělový (50ml) dle vaši potřeby a olejový bylinný macerát (50ml)


Náplň kurzu:

 • Různá dělení rostlinných olejů – účel, původ, vlastnosti apod.
 • Profily vybraných rostlinných olejů – složení, účinky, specifika
 • Zdroje a získávání rostlinných olejů – historie a současnost
 • Složení rostlinných olejů – mastné kyseliny a další látky
 • Testování a ochutnávky olejů
 • Mýty a fakta – co je a co nemusí být pravda v tvrzení prodejců
 • Kvalita, trvanlivost a uchovávání
 • Produkty z olejů – ukázka výroby domácích kosmetických produktů z olejů a másel, receptury
 • Masáže, zábaly, koupele – ukázky a specifika použití
 • Lidská kůže – struktura, typy, péče
 • Různé druhy olejových macerátů teoreticky i prakticky
 • Postupy jejich výroby
 • Varianty použití
 • Rostlinné oleje a másla vhodná pro výrobu macerátů
 • Byliny používané do macerátů a jejich vlastnosti
 • Testování a ochutnávky macerátů

O lektorce Kateřině Polívkové:

"Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba na workshopech vykuřování či aromaterapie nebo při míchaní osobních vůní na míru. A neustále se učím, od života i od přírody. Absolvovala jsem Institut aromaterapie, věnuju se aroma masážím, vůně jsou prostě okolo mne neustále. Moc ráda své zkušenosti a poznatky předávám dál. Každý kurz je obohacením, každé setkání se zájemci o vůně je poučením i pro mě.

Rostlinné oleje jsou mou velkou láskou i součástí každodenního života. Posledních pět let o nich dělám praktické kurzy a píšu články."