Program přednášek a workshopů 

PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL  

Upozornění: V případě, že počet návštěvníků v přednáškovém sále překročí stovku, bude potřeba si nasadit roušku. 

10:30 Voňavým porodem krok za krokem - Ludmila Kotalíková, Jana Urbanová 

Aromaterapie v těhotenství a při porodu - ANO nebo NE? Jaké éterické oleje a v jakém dávkování můžeme použít? Jak ulevit ženě při porodu? Které éterické oleje se osvědčily v praxi?  

11:45 Byliny pro imunitu - Věra Žďárská 

Jak imunitu udržet, jak ji podpořit - to je to, o co tu běží. Jak říká klasik - "Zdraví není všechno, ale všechno bez zdraví není nic". Které byliny mohou podpořit naše zdraví? 

13:00 Síla tinktur z léčivých rostlin - Zbyněk Mlčoch 

Bylinář a lékař Zbyněk Mlčoch vyrábějící aktuálně cca. 200 druhů tinktur vám řekne v 60 minutách jaké jsou jejich výhody a z čeho všeho lze tinktury vyrobit. Zmíní se o poměrových hmotnostech, ideální době macerace léčivé drogy, o vhodné koncentraci alkoholu, o trvanlivosti a samozřejmě dávkování a ideální době užívání.

14:15 Aromaterapie a respirační onemocnění - Kateřina Kloudová 

Aromaterapeutické směsi podporující funkci dýchacího systému. Chybět nebudou jehličnany ani citrusové speciality jako yuzu. 

15:30 Aromaterapie a imunita - Xenie Bodorík Pilíková

V přednášce si vysvětlíme, co všechno široký pojem imunita vlastně zahrnuje. A budeme se bavit, jak může aromaterapie pomoci v jednotlivých kapitolách. 

16:45 Zvířecí aroma-psychoterapie - Michal Babka 

V čem se liší zvířecí psychika od té lidské? Povíme si o nejužitečnějších esenciálních olejích a hydrosolech pro zvířata. A také si odneseme několik zajímavých a osvědčených receptů pro použití v praxi.  


VENKOVNÍ KUCHYNĚ 

10:15 Kadidlo, dračí krev a pryskyřice - Veronika Repková

Dračia krv, kadidlo, myrha, masticha, copaiba, kopál, jantár... to všetko sú názvy živíc, pochádzajúcich z posvätných stromov rôznych kultúr po celom svete. Súčasťou workshopu bude aj výroba ŽIVAČKY - čisto prírodnej korenistej živicovej žuvačky pre zdravie ústnej dutiny a podporu trávenia

11:40 Podzimní bylinkové vaření - Eva Huňková

Budu hovořit o plodech a bylinkách tohoto období a přicházejícího podzimu.  Uvaříme si fermentovaný čaj ze svraskalé růže a vrbovky úzkolisté. Ochutnáme tyčinky s kopřivovým semínkem, kopřivový kaviár, salát s lichořeřišnicovou zálivkou, naloženou jeřabinu, čokoládu se sušenou růží a jiné dobroty. 

13:00 Rostlinné oleje pro naše zdraví - Kateřina Polívková 

Povídání s ochutnávkou. Olivový olej je základ, ale... Seznámení s dalšími zajímavými druhy jedlých rostlinných olejů a jejich přínosem pro naše těla. Tipy na receptury a zařazení olejů do našeho běžného jídelničku. Odpovědi na otázky ohledně kvality, trvanlivosti i uchovávání.

14:20 Jak na přírodní mýdla - Tereza Onwa 

Krájení mýdel a jejich zdobení v přímém přenosu. Povyprávíme si, jak výběr oleje ovlivňuje vlastnosti mýdla. Jestli lze vyrobit čistě české mýdlo a jaké pak bude mít vlastnosti. Posvítíme si na to, zraje-li mýdlo jako víno nebo jako nakrojená meruňka a proč si někteří gurmáni strkají mýdlo do lednice.

15:40 Bylinky na strachy - Veronika Němcová 

Co dělá strach s naším tělem a jaké bylinky mohou ulevit. Návod na výrobu rozprašovače proti strachům. 

17:00 Lesk na rty a oční stín - Alexandra Martina Běhalová 

Domácí dekorativní kosmetika: tři paletky odstínů očních stínů a úžasně jednoduchý a výživný lesk na rty.  


ŽENSKÝ STAN 

10:30 Šamanská cesta za rostlinným průvodcem - Gabriela Tuatti 

Amazonští šamani často hledají medicínu pro nemocné nebo hledající skrze bytosti rostlin. Dovolte, abych vás i já provedla šamanskou cestou, která vás může přivést k tomu vašemu průvodci ze světa flóry.  

11:45 Proč ženy nesnáší PMS? - Tereza Machová 

Získáte přehled o konkrétních éterických olejích, které vám mohou během PMS pomoci, abyste si dokázaly pomoci od nepříjemných fyzických i emočních projevů fáze Kouzelnice. Objevíte se mnou, proč nám muži v této fázi nerozumí a co můžeme my samy udělat pro to, aby nás pochopili. Na závěr přednášky vás čeká krátká praxe všímavosti (mindfulness).

13:00 Šamanská cesta za rostlinným průvodcem - Gabriela Tuatti 

Amazonští šamani často hledají medicínu pro nemocné nebo hledající skrze bytosti rostlin. Dovolte, abych vás i já provedla šamanskou cestou, která vás může přivést k tomu vašemu průvodci ze světa flóry.

14:15 Vůně a 4 živly v nás - Jana Urbanová

4 živly (oheň, voda, vzduch, země) jsou již z dob starověku chápány jako základní části světa i vnitřního uspořádání člověka. Tím, že poznáme, který živel v nás převládá, můžeme více pochopit sami sebe. Víte, který živel ve vás převažuje? A jak ho můžete podpořit? Třeba aromaterapií...

15:30 Vůně pro psychickou pohodu - Anna Krutová

Vůně jako průvodce při práci s psychikou. Tipy a triky na uvolňující aromaterapeutické směsi a jejich aplikaci. Jak dostat z hlavy i těla nepohodu pomocí éterických olejů a hydrolátů.

16:45 Močopohlavní soustava jako Brána ke zdravým vztahům - Darina Hájková Ellingerová

Projdeme si psychologii orgánů a jednotlivých částí soustavy. Podíváme se na témata menstruace, plodnosti, menopauzy i zánětů močových cest. Během přednášky se dozvíte i nejpodstatnější éterické a rostlinné oleje k daným tématům.


JURTA      

10:30 Aromaterapie v ZOO - Tereza Zerhau 

Byliny a aromaterapie jako zvířecí pomocníci. Tentokrát se zaměřením na zvířata v zoologických zahradách. 

11:45 Význam konopí v historii a dnes - Hana Gabrielová 

Tradiční bylina pod drobnohledem propagátorky léčebného konopí. Proč konopí vymizelo z českých polí? Podíváme se na jeho výživové vlastnosti, na možnosti konopného průmyslu i situaci na poli medicíny. To vše v soulasu s bioekonomickými principy. 

13:00 Aromaterapie pro začátečníky: účinná a bezpečná - Jitka Vočková a Hanka Vančurová 

Zásady bezpečného používání éterických olejů. Pro koho, kdy a kolik kapek? Jak doma začít? Aromaterapie u dětí a seniorů ano nebo ne? Proč méně znamená více? Aromalampa nebo difuzér? Odpoví zástupkyně Asociace českých aromaterapeutů. 

14:15 Léčivé byliny a ženské zdraví - Markéta Svobodová

Přednáška o ženských bylinkách, které nám pomůžou řešit jednak ryze ženské potíže (menopauza, hormonální nerovnováha, potíže s menstruací...atd.) a jednak nám přispějí k našemu celkovému zdraví. Naučíme se tyto byliny poznávat, zpracovávat je a hlavně je užívat. 

15:30 Sirupy a marmelády s bylinami - Daniela Okrouhlá

Dozvíte se, jak co nejšetrněji zpracovat a uchovat ovocné a bylinné šťávy. Daniela se s vámi podělí o principy želírování přírodní cestou a o alternativní způsoby slazení bez cukru.  

16:45 Kadidlo - DNA Ománu a nejstarší lék lidstva - Pavla Koubek Slavětínská a Tatiana Poláková

Provedeme vás kadidlovou stezkou a představíme vám aromatický Sultanát Omán zahalený v kadidlovém dýmu. Přivoníte si k různým druhům ománského kadidla a dozvíte se, jak se kadidlovník pěstuje, jak se kadidlová pryskyřice sbírá a jak se zpracovává. 

SRAZ NAD "ŘEKOU"   

12:30 a 14:30 Vycházka za jedlými rostlinami - Ivana Paukertová

Přímo v centru velkého města si ukážeme, kolik jedlých rostlin roste všude kolem nás. Dávno zapomenutá zelenina našich předků.

CHAJOVNA

11:00 a 14:00 Bílé čaje - Olha Chytryč

Vysvětlíme si, jaký je rozdíl mezi bílým a zeleným čajem, jaké jsou přednosti bílých čajů, s čím nám mohou pomoci a kdy je vhodné jejich popíjení. Naučíme vás je připravovat. Součástí workshopu bude jejich ochutnávka, mezi jinými vám nabídneme čaj s názvem Yue Guang Bai neboli Bílý měsíční svit. Je ručně zpracovávaný a sušený v noci zaměsíčního svitu.