Markéta Houdková (Česká republika)

Téma: Využití éterických olejů při léčbě přidružených bakteriálních onemocnění dýchacího ústrojí při covid-19

Abstrakt přednášky: Využití éterických olejů při léčbě přidružených bakteriálních onemocnění dýchacího ústrojí při covid-19

Přednáška vás zavede do problematiky dýchacích onemocnění a možnostech jejich léčby. Především se zaměří na výhody inhalační terapie, která může využívat léčivých účinků rostlinných silic. Vývoj nového léčivého přípravku na rostlinné bázi představuje velice dlouhou cestu. Projít touto cestou od jejího počátku, kdy je vybrán vhodný rostlinný materiál, který musí projít řadou experimentů hodnotících účinnost a bezpečnost, až po uvedení přípravku na farmaceutický trh zabere několik desítek let. V rámci této přednášky budete mít možnost sledovat první krůčky, kdy jsou testovány antibakteriální účinky silic tropických rostlinných druhů proti respiračním patogenům v laboratorních in vitro podmínkách.

Markéta Houdková se představuje:

"Od roku 2018 pracuji jako vědecko-výzkumná pracovnice v Laboratoři etnobotaniky a etnofarmakologie na Fakultě tropického zemědělství, České zemědělské univerzity v Praze, kde jsem rovněž absolvovala své předchozí studium. Zabývám se výzkumem zaměřeným na stanovení antibakteriální aktivity rostlinných silic, jež by mohly být využívány jako alternativa syntetických léků při léčbě respiračních onemocnění. Cílem našeho vědeckého týmu je vyvinout přírodní těkavé antibiotikum, které by se inhalovalo do plic, a tak cíleně zamezovalo rozvoji infekcí v dýchacích cestách. Pro účely testování antimikrobiálních účinků silic a těkavých látek jsme vyvinuli novou in vitro metodu.

V naší laboratoři zkoumáme především rostliny pocházejících z tropických a subtropických oblastí, neboť tamější vegetace je bohatá na rostlinné druhy produkující účinné látky. Rostlinný materiál jezdíme sbírat např. do Jihovýchodní Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky. Díky tomu jsem získala cenné a zajímavé zkušenosti z terénních prací v Kambodži, Indonésii a na Filipínách. Výsledky mé dosavadní práce byly popsány v sedmi článcích publikovaných ve vědeckých časopisech a na mezinárodních konferencích např. International Symposium on Essential Oils (ISEO)." 

Více informací o Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity najdete zde: https://www.ftz.czu.cz/cs