Ingrid Karner 

Aromainfo.at (Graz, Rakousko).

© Fotogenia - Renate Trummer, © Karin Hackl

Rakouská aromaterapeutka, bylinářka a masérka s dvacetiletou praxí. Poskytuje poradenství v oblasti komerční i klinické aromaterapie. Založila vzdělávací institu Aromainfo.at v Grazu a je také předsedkyní společnosti VAGA - Vereinigung für Aromapflege und gewerbliche Aromapraktiker/innen. Vlastní značku Aromuli, která představuje jedinečný koncept aromaterapeutických bonbonů z březového cukru a přírodních aromat pro gastronomii. Předsedá také spolku theSCENTEDdrop, který propojuje lidi a firmy pracující s aromatickými rostlinami.

"PSYCHOANALÝZA S VŮNĚMI - JE MOŽNÁ?"

Dobrý nos má velký vliv na to, jak si jsme schopni vychutnat jídlo, ale také na kvalitu života. 20 procent vjemů z okolí vnímáme díky čichu. 15 procent populace přitom trpí nějakými čichovými poruchami.

Na naši existenci má obrovský vliv podvědomí, ovlivňuje 90 procent našeho bytí. Jde o vitální aktivity jako dýchání, tlukot srdce, ale také složitější zautomatizované činnosti jako řízení auta, čištění zubů nebo zavazování bot. Podvědomí společně s emocemi řídí naše rozhodování.

Četné studie ukazují, že inhalace některých vůní může snižovat hladinu stresových hormonů a usnadnit relaxaci. Aromaterapie je prospěšná pro pacienty s demencí (například s Alzheimerovou chorobou) nebo Parkinsonem. Vůně mohou v testech Sniffin pomoci s včasnou detekcí těchto onemocnění a mají také velký vliv na naši schopnost soustředit se a pamatovat si.

Studie Institutu psychologie na univerzitě v Grazu v letech 2017 a 2018 ukázaly, že existuje velká spojitost mezi anosmií (ztráta čichu) a depresivními náladami. Vůně mohou být použity k obnovení čichu, ale také ke zlepšení nálady.

Éterické oleje jsou biochemicky aktivní látky, které jsou používány jako lék na různé choroby. V mé praxi je používám také jako komunikační nástroj pro práci s klienty. Díky vůním mohu lépe porozumět příčině jejich potíží. Například vůně rozmarýnu symbolizuje téma "Já". Zkušenost ukazuje, že lidé, kteří vůni rozmarýnu přijímají, mají menší potíže se stanovením hranic a vyřknout: "Ne." Naopak ti, kteří aroma silně odmítají, jsou jejich opakem.

Rozhovor s Ingrid Karner pro aromaweb Kouzlo vůní zde...