Aromakonference Brno

15. 9. 2018 v Sále Břetislava Bakaly, Žerotínovo nám. 6

Používáte při své práci aromaterapii? Vyrábíte domácí kosmetiku? Dáváte přednost léčivým rostlinám? Pak vás srdečně zveme na mezinárodní Aromakonferenci Brno 2018! 4 skvělí hosté a informace, které těžko najdete v české literatuře! 


Konference je za námi. Děkujeme všem za podporu.

Program konference

8.00 registrace 

9.00 začátek 

9.15 Doc. Stanislav Sekretár - Stabilita rostlinných olejů
 


Obsah přednášky: Z výživového hľadiska sú rastlinné oleje veľmi významné, lebo sú okrem zdroja energie (39 kJ/g) aj zdrojom tzv. "esenciálnych" (n-6) a (n-3) mastných kyselín (kyselina linolová, kyselina alfa-linolénová). Tieto kyseliny sú nevyhnutne potrebné (z angl. essential) pre imunitný systém človeka. Ľudský organizmus si ich nevie syntetizovať, tak ich musí získať zo stravy (približne 8 g kys. linolovej a 2,4 g kys. alfa-linolénovej denne). Achilovou pätou niektorých rastlinných olejov (najmä tých s vysokým obsahom polynenasýtených mastných kyselín a panenských olejov) je ich nízka oxidačná stabilita. Takéto oleje možno použiť na výrobky studenej kuchyne, ale nie na smaženie, fritovanie, pečenie atď. Oxidáciou vznikajú v olejoch hydroperoxidy, ktoré sa po konzumácii rozkladajú v organizme na zdravotne škodlivé voľné radikály. Pri zahrievaní panenských olejov sa ničia cenné zdravotne prospešné látky (enzýmy, antioxidanty atď.) Cieľom potravinárov je komplexná inhibícia všetkých akceleračných faktorov (svetlo, zahrievanie, účinky prooxidantov atď.) oxidácie olejov pri ich výrobe, skladovaní aj používaní. V prednáške sú uvedené metódy stanovenia oxidačnej degradácie tukov a olejov ako aj možnosti jej inhibície (vhodné balenie, prídavok antioxidantov). V záverečnej časti prednášky sú charakterizované vybrané "raritné" rastlinné oleje, ktoré sa používajú ako výživové doplnky alebo kozmetické oleje. Ich oxidačná stabilita je porovnaná so stabilitou repkového, slnečnicového a panenského olivového oleja.


11.15 Cofeebreak

11.45 Ing. Helena Pluháčková - Ostropestřec mariánský
Nejpěstovanější bylina v České republice má bohatou historii dlouhou více než 2000 let. První extrakt byl z této léčivky izolován v roce 1968. Farmacie využívá ostropestřec při jaterních cirhózách, žloutence, diabetu nebo při prevenci rakoviny. Na přednášce se dozvíte, kdy a jak lze tento bodlák užívat a naopak, kdy je užití kontraindikováno. Podíváme se na vhodné dávkování jednotlivých produktů a také podrobně na rostlinný olej. Dozvíme se tipy na úspěšné pěstování a zpracování. Teoretické informace budou doplněny o ochutnávku jednotlivých produktů.

13.15 Pauza na oběd

14.15 Dr. Petra Ratajc - Od rostliny k hydrolátu

Hydroláty jsou v české aromaterapii stále populárnější a přibývá těch, kteří si doma destilují rostliny sami. Co má a nemá obsahovat kvalitní hydrolát? V čem se liší od éterických olejů a jiných rostlinných extraktů? Zaměříme se na praktické tipy pro ideální dobu sběru jednotlivých částí rostlin, na účinné složky a na jejich rozpustnost/nerozpustnost ve vodě. Zaměříme se na výrobní postupy při destilaci hydrolátu i na rady, jak se zorientovat na trhu hydrolátů. Chybět nebude trocha biochemie a pohled na to, co ve skutečnosti hydroláty obsahují a co ne. 


16.15 Cofeebreak

16.45  Ingrid Kleindienst - John - Aromaterapie a hydroláty - Fytoterapie pro pokožku a duši

Hydroláty jsou neobyčejným produktem, který nám může sloužit ke zlepšování zdraví, jako krásná vůně, gastronomická nebo kosmetická surovina. Ve starověku byly tyto vody po staletí používány jako lék. Hydroláty ve středověku vyráběly ženy, kterým se říkalo "Wasserprennerinnen". A destilovaly je z věcí, které by nás dnes ani nenapadly. Například z exkrementů krav, konů a ovcí. Ale samozřejmě také z rostlin. V přednášce propojíme tehdejší zkušenosti s těmi dnešními, kdy se už výroba hydrolátů zaměřuje čistě na používání rostlinného materiálu.
Abychom získali ten nejkvalitnější produkt, je nutné dodržet několik věcí: * používat jeden botanický druh rostliny* pokud je to možné, tak použít rostliny z ekologického nebo biodanymaického zemědělství, rozhodně bez chemie* rostliny by měly být destilovány pro terapeutické účely* hydroláty by měly být skladovány a přepravovány co nejopatrněji to jde
Co to pro nás znamená? Podíváme se na rozdíly v použití hydrolátů a éterických olejů. Dále na možnosti použití v terapeutické praxi, ať už pro domácí nebo klinické účely. Podělím se s vámi také o recepty pro vás i vaše děti, pro mladé i seniory, pro kosmetické účely i vaření.

 

18.45 Krátká pauza 

19.00 - 19.30 diskuse s přednášejícími a poděkování.

Témata:

Hydroláty: Jak vznikají a čím se liší od jiných rostlinných extraktů? Co jsou jejich účinné látky? Jak poznat kvalitu a na co dávat pozor? Jak je můžeme využít v životě i terapeutické praxi?

Rostlinné oleje: Jaký vliv mají na zdraví, když je konzumujeme nebo používáme jako kosmetickou surovinu? Jak je skladovat, aby nám co nejdéle vydrželi? Jak přírodně prodloužit jejich trvanlivost?

Ostropestřec mariánský: Nejpěstovanější česká bylina. Jak ji lze využít při pravidelné očistě organismu? Které produkty kromě rostlinného oleje můžeme užívat a jakým způsobem?

Mezinárodní lektoři:

Aromaterapeutka Ingrid Kleindienst-John (Rakousko), bioložka Dr. Petra Ratajc (Slovinsko), chemik Doc. Stanislav Sekretár (Slovinsko), výzkumnice Ing. Helena Pluháčková (Česká republika).

Program bude simultánně překládán Hanou Violou Tisserand. V ceně vstupenky v hodnotě 1800 Kč je 2 x coffeebreak a vegetariánský oběd formou bufetu v místě konání konference.

Vstupenky na místě.

Prvních 100 přihlášených získá vstupenku na nedělní Festival Aromaterapie & Bylinky 16.9. 2018 zdarma ( v hodnotě 300 Kč). Počet míst na Aromakonferenci je omezen, místo je nutné si rezervovat předem.  

Přednášející

Dr. Petra Ratajc

Ze Slovinska přijede na Aromakonferenci Brno bioložka, výzkumnice a pedagožka Dr. Petra Ratajc, která vystoupí s přednáškou zaměřenou na hydroláty a další extrakci rostlin.

Doktorát získala na Univerzitě v Lublani, kde se zabývala hodnocením kvality místních léčivých rostlin a éterických olejů z nich. Ve své práci se zaměřuje na léčivé a aromatické rostliny a jejich sekundární rostlinné metabolity. Zabývá se především bezpečností, účinností a farmakologií éterických olejů a jiných rostlinných produktů. Petra pravidelně přednáší, píše odborné recenze a je také autorkou výzkumu o domácím použití éterických olejů. Spoluprácuje s bylináři a aromaterapeuty po celém světě. V roce 2017 začala psát svůj blog The PhytoVolatilome, na kterém prezentuje rostliny v širším kontextu a sdílí nezávislé odborné informace. Přečtěte si rozhovor s Petrou zde

Ingrid Kleindienst - John

Dalším hostem Aromakonference Brno bude INGRID KLEINDIENST - JOHN z Rakouska! Ve své přednášce se s námi podělí o své mnohaleté zkušenosti s praktickým užitím hydrolátů!

Ingrid se narodila v roce 1949 ve Vídni, dnes žije v Dolním Rakousku se svým manželem v malém domku obklopeném milovanou zahradou. Od roku 2000 vlastní Aromaexperten-Institut a od roku 2014 KräuterKraftKreis, kde vyučuje aromaterapii a fytoterapii. Ingrid je členkou představenstva Rakouské společnosti pro aromaterapii a aromapéči (Österreichischen Gesellschaft für Aromatherapie und Aromapflege - ÖGwA). Napsala 8 knih o aromaterapii, hydrolátech, léčivých rostlinách a jejich užití.

doc. Ing. Stanislav Sekretár, PhD 

Na Aromakonferenci Brno vystoupí s přednáškou doc. Ing. Stanislav Sekretár, PhD. ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Jeho tématem bude oxidační stabilita rostlinných olejů a možnosti, jak trvanlivost ovlivnit pomocí rostlinných extraktů.

Doc. Ing. Stanislav Sekretár, PhD. pracuje v oboru Chemie a technologie potravin na Ústavu potravinářství a výživy Fakulty chemické a potravinářské technologie STU v Bratislavě. Ve své výzkumné práci se zaměřuje na využití přírodních látek v potravinářství, kosmetice a farmacii. Vydal více než 150 vědeckých publikací v odborných časopisech a sbornících, je vlastníkem jednoho patentu, autorem učebnice, skript, programů pro počítače i audiovizuálních kurzů. Spolupracuje na slovenských i mezinárodních grantech. Na svoje práce má 357 citací.


Ing. Helena Pluháčková, Ph.D 

Ing. Helena Pluháčková, Ph.D. působí na Mendelově univerzitě v Brně. Zabývá se výzkumem léčivých, aromatických a kořeninových rostlin. 

Na Aromakonferenci Brno vystoupí s přednáškou zaměřenou na Ostropestřec mariánský, která je u nás nejpěstovanější léčivou rostlinnou. V minulosti se věnovala také výzkumu heřmánku lékařského (odrůda Bohemia) a obsahovým látkám chmele a dalším léčivým rostlinám. Je spoluautorkou užitného vzoru krému pro ošetření vemene krav proti mastitidám, který obsahuje extrakty z rostlin. V rámci univerzitní výuky se zaměřuje na pěstování léčivých, aromatických a kořeninových rostlin a dále také pěstování a zpracování koření. Absolvovala několik zahraničních stáží. 

Program konference


  • 8.00 Registrace
  • 9.00 Začátek konferece
  • 9.15 První přednáška  - Doc. Stanislav Sekretár - Stabilita rostlinných olejů
  • 11:15 Cofeebreak
  • 11:45 Druhá přednáška - Ing. Helena Pluháčková - Ostropestřec mariánský
  • 13.15 Pauza na oběd
  • 14.15 Třetí přednáška - Dr. Petra Ratajc - Hydroláty a extrakce rostlin
  • 16:15 Cofeebreak
  • 16.45 Čtvrtá přednáška  - Ingrid Kleindienst - John - Praktické užití hydrolátů
  • 19.00 - 19.30 diskuse s přednášejícími a poděkování